Olympijské hry sú vždy prehliadkou toho najlepšieho, čo dokáže ponúknuť biatlon, a Pjongčang nebude výnimkou. Na Kórejskom polostrove sa schyľuje k vyvrcholeniu súboja medzi Fourcadom a JT Böom, v ženskej časti sa postavia proti sebe skúsenosť s mladosťou.
 
Vrchol ročníka ponúkne štyri individuálne disciplíny, klasické štafety a jednu zmiešanú štafetu. Mužské a ženské individuálne disciplíny sa uskutočnia v rozpätí siedmich dní, čo bude klásť veľký dôraz na fyzickú pripravenosť biatlonistov. Postupne sa začne objavovať na trati únava a to môže byť jedným z kľúčových faktorov vytrvalostných pretekov či masového štartu.
 
Pjongčang nepatrí medzi tradičné biatlonové destinácie, ale nový areál už bol dejiskom dvoch kôl svetového pohára a raz sa tu odohrali aj majstrovstvá sveta, takže pretekári budú mať dobre zmapované olympijské podmienky. V dejisku OH v tomto čase panuje mráz a situáciu budú komplikovať aj nestabilné podmienky na strelnici, kde sa mení často vietor.
 
 
pchjongcchang stredisko slavik
Areál v Pjongčangu (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Dokáže niekto nabúrať doterajšiu spanilú jazdu dvoch najlepších?
 
Medzi ozdoby ročníka patrí súperenie Martina Fourcada s JT Böom a nepochybujeme, že na olympijských hrách uvidíme najlepšiu verziu ich vzájomného stretu. Martin Fourcade znovu predvádza skvelé výkony. Aj po siedmy raz v rade kraľuje hodnoteniu SP, získal šesť triumfov a fantastickou bilanciou je najmä to, že vo všetkých doterajších individuálnych disciplínach finišoval na stupňoch víťazov. V uplynulých ročníkoch by bol s takýmito výsledkami neobmedzeným panovníkom, ale tentoraz sa mu postavil do cesty rovnocenný vyzývateľ.
 
Johannes Thingnes Bö prežíva vo veku 24 rokov prelomovú sezónu, pretože začína smerovať na úplný strop mužského biatlonu. Doteraz vybojoval osem víťazstiev, a to sa presadil v každej individuálnej disciplíne. Nórsky pretekár je nesmierne rýchly na lyžiach, nad jeho umením sa mnohokrát sklonil aj samotný Fourcade, na čo nebol francúzsky jazdec naučený. Uvidíme, kto z nich v tomto smere lepšie načasuje formu, ale s väčším sebavedomím dorazí do dejiska JT Bö.
 
Preteky sa budú lámať na strelnici, miestami sa zdá, že v rozhodujúcich momentoch má pevnejšiu a istejšiu ruku Fourcade, ale aj jeho nórsky konkurent niekoľkokrát predviedol perfektnú paľbu. Preto v Pjongčangu bude smerovať rovnaká pozornosť na obidvoch, a budeme zvedaví, či doterajší suverén mužského biatlonu získa na vrchole svojich síl očakávanú odmenu na tom najvyššom fóre, alebo mu všetko prekazí raketový nástup JT Böa.
 
 
fourcade 18 bo hochfilzen strelnica slavik
Martin Fourcade a Johannes Thingnes Bö (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
V nórskej zostave budú čakať na svoju šancu Tarjei Bö a Emil Hegle Svendsen. Prvý menovaný sa dostal po zdravotných problémoch do formy v pravom čase, v tejto sezóne dokázal vyhrať šprint v Östersunde a obsadiť druhé miesto v masovom štarte v Anterselve. Tarjei Bö je stále silný na lyžiach a v jeho prípade platí, že ak mu sadne aj streľba, môže v akýchkoľvek pretekoch skončiť vysoko. A na olympiáde vybojovať prvú medailu v individuálnej disciplíne. Emil Hegle Svendsen získal najcennejší kov vo Vancouveri a aj v Soči, ale skúsený jazdec čaká na víťazstvo už takmer štyri roky. V tomto ročníku prežíval zdravotné komplikácie, ani raz sa neobjavil na stupňoch víťazov, ale kde inde by mal pretrhnúť čakanie na veľký výsledok jazdec jeho rangu, ak nie na OH? Veď v behu a streľbe patrí stále medzi najlepších.
 
Nemecká reprezentácia verí, že Simon Schempp si nechával najlepšie výkony na vrchol sezóny. Doteraz mu niekoľkokrát uniklo pódium vinou jedného nepresného výstrelu, streľba je jeho hlavným problémom, ale zato v bežeckej časti patrí do najlepšej štvorky. A to môže byť jeho veľkým benefitom. Na veľké podujatia sa dokáže patrične pripraviť Arnd Peiffer, v Ruhpoldingu a Anterselve išla jeho výkonnosť smerom nahor, preto sa necháme prekvapiť, čo nám predvedie vo svojom obľúbenom šprinte.
 
 
svendsen 18 ilustrak slavik
Emil Hegle Svendsen (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Jakov Fak prežil vynikajúci prvý trimester, ale potom bežecky spomalil a len málokedy sa prepracoval do Top 10. Slovinský reprezentant si však udržal veľmi dobrú streľbu, preto ak sa zlepší v behu na olympijskej trati, môže patriť medzi úspešných účastníkov hier. Veľmi dobrý ročník má za sebou Lukas Hofer, ktorý sa radí medzi najrýchlejších bežcov a svoju kvalitu na lyžiach dokázal pretaviť do niekoľkých prienikov do najlepšej desiatky. To isté môžeme povedať o Benjaminovi Wegerovi, uvidíme, či vydržia v nasadenom trende aj na najdôležitejšom podujatí sezóny.
 
Rakúska zostava sa trápila v starom roku, ale pomohol jej návrat Dominika Landertingera. Ten predviedol najlepšie výkony v Oberhofe a svojimi výsledkami strhol aj Edera s Eberhardom, ktorým sa dovtedy nedarilo prenikať do elitnej spoločnosti. Rakúski biatlonisti tak budú veľmi hladní po úspechu na OH. Svoju formu správne načasovali českí jazdci, po novom roku viditeľne zrýchlili a začali okupovať tie najvyššie pozície vo SP. Pre Moravca, Krčmářa a Šlesingra by nemal byť problém atakovať Top 10, ale ich ambície budú určite smerovať aj na medailu.
 
 
moravec 18 pohlad slavik
Ondřej Moravec (© Český biatlon / Petr Slavík)
 
 
Budú na olympijských hrách najdôležitejšie skúsenosti?
 
V ženskej časti sa dostali do vynikajúcej formy najmä skúsené biatlonistky, ktoré všetko podriadili tomu, aby boli úspešné pod piatimi olympijskými kruhmi. Spolu s Anastasiou Kuzminovou predvádzala stabilné a kvalitné výkony najmä Kaisa Mäkäräinenová. Fínska pretekárka síce vybojovala v ročníku len jedno víťazstvo, ale len málokedy preťala pásku mimo najlepšej desiatky. Mäkäräinenová je znovu perfektne pripravená po bežeckej stránke, a mnohé súperky jej môžu závidieť silný finiš na konci pretekov. Na jej výsledky má však značný dopad streľba, všetky pozície mimo Top 10 zapríčinila až prílišná nepresnosť na streleckej položke. Ak chce ukoristiť svoju prvú olympijskú medailu, musí jej vyjsť aspoň jeden deň na strelnici, a vynikajúci beh sa postará o zvyšok.
 
Medzi osobnosti ročníka patrí aj Darja Domračevová, ktorá sa vrátila po materskej dovolenke práve kvôli tomu, aby bola úspešná v Pjongčangu. Pred štyrmi rokmi v Soči vybojovala tri zlaté medaily, teraz nemusí mať také odvážne ciele, ale po úspešných výsledkoch vo SP si môže trúfať na boj o medaily. V aktuálnej sezóne získala dva triumfy, zaradila sa medzi najrýchlejšie bežkyne, a v dôležitých momentoch sa dokázala oprieť o presnú streľbu, takže jej dlhodobý zámer, byť kvalitne pripravenou na OH, sa jej určite vydaril. Do skupiny skúsených biatlonistiek sa radí aj Vita Semerenková, ktorá po rokoch znovu bojuje svojou výbornou streleckou položkou, preto aj ukrajinská reprezentantka chce byť ešte raz úspešná na sklonku svojej kariéry.
 
Z mladých pretekárok bude bojovať o svoju prvú medailu na olympijských hrách Laura Dahlmeierová. Nemeckú biatlonistku trápili v tomto ročníku ochorenia, čo jej zabránilo dostať sa do takej formy, akou v ostatnej sezóne ničila svoje súperky, ale aj tak získala dva triumfy. Stále si však môže povedať, že v aktuálnej sezóne zo seba ešte nedostala maximum, teda presnú streľbu v kľúčových okamihoch a perfektný beh s vynikajúcim finišom. Ak sa jej podarilo vyšperkovať výkonnosť na takú úroveň, akú mala na minuloročných MS, bude to nepríjemná správa pre jej súperky. V nemeckej zostave smeruje pozornosť aj na Denise Herrmannovú, ktorá sa čoraz viac etabluje v biatlonovej spoločnosti. Jej parádny beh vzbudzuje rešpekt, ale bez presnej streľby nebude na takomto náročnom podujatí úspešná.
 
 
dahlmeier 18 hochfilzen odovzdavka slavik
Laura Dahlmeierová (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Prekvapením olympiády môže byť Justine Braisazová, ktorá nedávno získala svoju prvú výhru vo svetovom pohári a predviedla niekoľko ďalších silných výkonov. Braisazová má len 21 rokov, chýbajú jej skúsenosti, ale práve preto sa môže presadiť gurážou a bezprostrednosťou, lebo nebude cítiť žiadny tlak. Výborne beží, a ak bude uvoľnená aj na strelnici, môže zaskočiť aj hlavné favoritky. Vo francúzskom celku sa objaví aj Marie Dorin-Habertová, ktorá prežíva komplikované obdobie. Trápi sa na strelnici, v bežeckej časti nedosahuje svoje minuloročné parametre, ale aj tak sa rozhodla zabojovať na OH. Aké-také svetielko nádeje zažiarilo v Anterselve, kde dvakrát finišovala za najlepšou desiatkou, ale vo finálnej príprave mala pred sebou stále veľa práce, aby jej účasť na olympiáde zniesla potrebné kritériá.
 
Dorothea Wiererová mohla pricestovať do dejiska spokojná, lebo sa jej podarilo vycibriť streľbu a dostať ju na vysokú úroveň, čo je pre ňu vždy to najdôležitejšie pred vrcholom ročníka. Práve strelecká položka je jej najväčšou zbraňou, preto aj vyhrala vytrvalostné preteky v Ruhpoldingu, a keď sa jej darí na strelnici, rastie aj po bežeckej stránke. Takže si môže trúfať v Pjongčangu na kvalitný výsledok. V ostatnom čase chutí biatlon aj Veronike Vítkovej, ktorá po novom roku vybojovala tri tretie miesta. Od Oberhofu začala pôsobiť silnejšie na lyžiach, a keď k tomu dokázala pridať aj istotu na strelnici, hneď bol z toho dobrý výsledok. Aj česká pretekárka tak bude poškuľovať po stupňoch víťazov a čakať, či hlavné favoritky neprežijú zlý deň. Uvidíme, čo predvedie nevyspytateľná Tiril Eckhoffová, ktorá ovládla šprint v Anterselve akoby pokropená živou vodou. Práve rýchlostné preteky budú pre ňu kľúčovým bodom. Ak sa v nich trafí do čierneho, na olympiáde bude určite spokojná.
 
 
eckhoff 18 anterselva podium slavik
Tiril Eckhoffová (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Program ZOH v Pjongčangu
Pjongčang 10.02. sobota 12:15 SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
 
Pjongčang 11.02. nedeľa 12:15 SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
 
Pjongčang 12.02. pondel. 11:10 PU stíhacie preteky žien na 10 km
 
Pjongčang 12.02. pondel. 13:00 PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
 
Pjongčang 14.02. streda 12:05 IN vytrvalostné preteky mužov na 20 km
 
Pjongčang 15.02. štvrtok 12:00 IN vytrvalostné preteky žien na 15 km
 
Pjongčang 17.02. sobota 12:15 MS masový štart žien na 12,5 km
 
Pjongčang 18.02. nedeľa 12:15 MS masový štart mužov na 15 km
 
Pjongčang 20.02. utorok 12:15 MR miešaná štafeta 2x 6 km + 2x 7,5 km
 
Pjongčang 22.02. štvrtok 12:15 RL štafetové preteky žien na 4x 6 km
 
Pjongčang 23.02. piatok 12:15 RL štafetové preteky mužov na 4x 7,5 km