Na tomto mieste môžete nájsť zopár štatistík a grafov slovenských reprezentantov po sezóne 2016/2017. Stačí si rozbaliť jednotlivé karty. Aktualizovaná nebola iba rýchlosť streľby.
 
 

Postavenie našich reprezentácií v Nations Cupe

 
nations cup trimester 3
 
Veľmi dôležitým ukazovateľom výkonnosti jednotlivých reprezentácií je rebríček Nations cupu, teda výsledkov troch najlepších biatlonistov každej krajiny v rýchlostných, vytrvalostných a štafetových pretekoch (tu celý tím). Podľa neho sa určujú miestenky na Svetové poháre i MS a OH. Krajiny od 1. do 5. miesta môžu nasadiť šesť pretekárov v SP, 6. - 10. päť, 11. - 17. štyroch, 18. - 23. troch, 24. - 25. dvoch a potom už iba jedného na základe výnimiek. V prípade olympijských hier je najpodstatnejšia dvadsiata pozícia, ktorá delí štyroch a dvoch pretekárov na štarte.
 
Slovensko od vzniku tohto hodnotenia lepšie reprezentujú ženy, ktoré sa šesťkrát dokázali dostať na chvost najlepšej desiatky. Iba v medziobdobí po skončení kariéry generácie Mihokovej a spol. pred Kuzminovej nástupom klesli na 15. miesto. Pozitívom bolo, že v poolympijskej sezóne sa bez ruskej rodáčky dokázali dievčatá udržať na 11. pozícii aj keď kvótu piatich na štarte nedosiahli. Potom ale nasledoval zosun a už im hrozilo vypadnutie z Top 17. Práve túto pozíciu Slovenky obsadili v sezóne 2016/17 napriek viacerým skvelým výsledkom Paulíny Fialkovej i návratu Kuzminovej. Ak sa ale nič nečakané nestane, v nasledujúcej sezóne by si mali rozhodne polepšiť.
 
Horšie to bolo s mužmi, ktorí sa posledné roky po Hurajtovom odchode prepadávali až vlani mohli štartovať na MS iba traja, no tento stav sa im podarilo zvrátiť a v sezóne 2015/16 sa vrátili späť do Top 15. Tam sa snažili držať aj v poslednom roku a hoci tam po druhom trimestri boli, v závere padli na 16. miesto, druhý raz v histórii porazili ženy.
 
 

Postavenie Slovenska v štafetovom rebríčku Svetového pohára

 
stafety trimester 3
 
V štafetách podávajú Slováci mimoriadne nevyrovnané výkony a keď sa k tomu pridá aj obsencia v niektorých pretekoch najmä v dávnejších sezónach, vznikne z toho nasledovný graf. Hrozivo vyzerajú najmä sezóny 09/10 a 10/11 v podaní mužov, kde skončili na 19. pozícii. V tej druhej absolvovali všetky štafetové preteky a neskočili lepšie ako 16. V sezóne po OH v Soči si obe reprezentácie výrazne pohoršili. Muži sú na tom v posledných rokoch mierne lepšie.
 
V poslednom období sa darilo ženám najmä v sezóne 13/14, keď si 6., 9. a 10. miestom vybojovali celkové ôsme, no musíme dodať, že sa do toho oficiálne nerátala zbabraná OH v Soči (14. miesto) a štafeta v Anterselve bola zrušená. V edícii 15/16 dokonca ženy klesli na 19. pozíciu, keď vynechali dve štafety. V nasledujúcom roku sa vrátili aspoň k 15. pozícii.
 
Dlhodobo najlepšiu bilanciu sme mali v miešaných štafetách, veď v Soči nám priniesla krásne piate miesto. V sezóne 11/12 sme dokonca obsadili celkovú šiestu pozíciu, keď sme vystrelili hlavne tretím miestom v Kontiolahti, kde sme v zostave Gereková, Kuzminová, Kazár, Mi. Matiaško šokujúco bežecky zdolali Rusov i Nemcov. Krásne časy mixu sa v poslednom období vytrácajú. V Östersunde 2016 sme sa dokonca dosiahli 20. a 26. miesta, historicky najhoršie. Stále hľadáme optimálne zloženie najmä mixu jednotlivcov.
 
 

Presnosť streľby reprezentácie mužov

 
beh muzi trimeter 3
 
O úspechu biatlonistu rozhodujú najmä dva ukazovateľe - presnosť streľby a bežecký výkon. V súčasnosti, žiaľ, patria všetci Slováci do horšej polovice strelcov. V sezóne 2014/15 bola trojica Matej Kazár - Tomáš Hasilla - Miroslav Matiaško strelecky vyrovnaná, no ani jeden z nich nepokoril hranicu 80 % zostrelených terčov. Ako názornú ukážku sme do grafu pridali aj Pavla Hurajta, ktorý celú kariéru patril medzi najlepších strelcov a ukončil ju v sezóne 2013/14 s rovnými 88 percentami, vďaka ktorým dokázal občas bodovať vo svetovom pohári aj napriek slabej bežeckej forme.
 
Naši súčasní reprezentanti si na strelnici nedokážu udržať stabilnú vizitku a ich muška je ako na hojdačke. Jediný viditeľný pokrok sme zaznamenali u Mateja Kazára pri streľbe v ľahu. Ako jednému z mála pretekárov sa mu po stojačky darilo viac, až vlani prvý raz v kariére dokázal túto štatistiku otočiť. V mizernej sezóne 2009/10 mal žalostnú 50 % úspešnosť ležky. V minulej sezóne to už bolo 81 %. Jeho zlepšovanie sa ale v sezóne 16/17 otočilo a vrátil sa pod 80 %.
 
Stabilne najhorším Slovákom je Martin Otčenáš, ktorý sa celú kariéru pohyboval iba okolo 70 %. Súvisí to s faktom, že strieľať začal neskôr ako jeho kolegovia. V žiackych časoch nás reprezentoval ako bežec na lyžiach a štartoval aj na OH v Turíne. Až ako 19-ročný presedlal na biatlon. Po štyroch slabých rokoch sa na sklonku kariéry začal zlepšovať a v sezóne 16/17 prekročil aspoň 76 %.
 
Sezóny, v ktorých pretekár odstrieľal iba 2-3 preteky, sme nezapočítavali.
 
 

Presnosť streľby reprezentácie žien

 
strelba presnost zeny trimeter 3
 
Ani naše ženy nepatria medzi vychýrené strelkyne. Aspoň sa donedávna postupne zlepšovali, v sezóne 2015/16 tri zaznamenali životné maximum a Paulína Fialková s Teréziou Poliakovou sa dostali cez 80 %. Odrazilo sa to aj v životnej sezóne prvej menovanej. Hoci to v nasledujúcej sezóne mierne zhoršila, zlepšila beh a dostala sa k ešte lepším výsledkom. Poliaková sa až o osem percent zhoršila.
 
Gereková dokázala dlhodobo držať streľbu na rovnakej dobrej úrovni, no v aktuálnej sezóne sa jej nedarilo a v grafe to jednoznačne vidíme. Ivona Fialková ešte na svetovú špičku v tejto štatistike nemá. V sezóne 16/17 dokonca v tejto štatistike obsadila až 108. miesto. Všetky Slovenky si pohoršili.
 
 

Bežecká forma reprezentácie mužov

 
beh muzi trimeter 3
 
V ďalšom grafe sme porovnali priemernú stratu našich chlapov na najrýchlejších bežcov na desiatich kilometroch, ktoré zodpovedajú rýchlostným pretekom. Aj v tomto ukazovateli bol donedávna najlepší Matej Kazár. Ako jediný sa v kariére dokázal dostať pod minútovú stratu, a to v dvoch sezónach. To znamená, že ak k tomu biatlonista pridá čistú streľbu, je schopný zaradiť sa do druhej desiatky výsledkovej listiny. Žiaľ, po OH v Soči prišiel dosť výrazný prepad, keď sa z 0:41 zhoršil až na 1:08, čomu zodpovedal aj menší počet nazbieraných bodov. V tomto trende pokračuje ďalej.
 
Martin Otčenáš sa naopak v posledných sezónach výrazne zlepšoval. V prvom trimestri 2015/16 to vytiahol až na 54 sekúnd, no tento trend napokon neudržal a skončil tesne nad minútou. Zaujímavosťou je, že mal úplne opačnú stratégiu ako o štyri roky starší kolega. Martin preteky rýchlo nakopol a v záverečných kolách nabaľoval väčšinu straty, Matej sa rozbiehal veľmi pomaly a až keď mal streľbu za sebou, vtedy to rozbalil naplno.
 
Tomáš Hasilla štyri roky prešľapoval na mieste a až v aktuálnej sezóne ukázal zlepšenie, takže dôležité bude, aby ho udržal. S Kazárom aj Otčenášom sa úplne vyrovnali. Mladí Šíma s Kubaliakom sa zaradili medzi úplne najhorších bežcov. Strata okolo 2,5-minúty v šprinte nepostačovali ani v prípade vybielenia terčov na postup do stíhacích pretekov. V poslednej sezóne to mierne vylepšili. Ak chcú napredovať, očakávame výrazný posun. Ako poľahčujúcu okolnosť uznávame ich štart na konci z poslednej štartovej skupiny, teda väčšinou menej kvalitnú trať.
 
 

Bežecká forma reprezentácie žien

 
beh zeny trimeter 3
 
Našou bežeckou kráľovnou je roky Nasťa Kuzminová, ktorá vo svojich štyroch posledných sezónach dokázala stratu na najlepšie bežkyne dostať pod úroveň jedného trestného kola, čo znamená, že je v prípade ideálnej streľby schopná vyhrať preteky. Po návrate z druhej materskej dovolenky nebola až taká rýchla, ale stále dokázala konkurovať špičke.
 
Jana Gereková na svojom vrchole atakovala minútovú stratu, ktorá postačovala na pekné výsledky, ale posledné tri sezóny ide kontinuálne dole. Ak chce ešte v olympijskej sezóne aspoň občas preniknúť do svetovej špičky, musí tento predpad zastaviť a otočiť. Hlavne byť zdravotne v poriadku.
 
V sezónach 11/12 a 12/13 mala mladá Paulína Fialková doslova raketový nástup a výrazne sa zlepšovala, no sezóna 2014/15 ukázala veľmi nepríjemný desaťsekundový pokles a strata 1:37 už pravidelné bodovanie nezaručovala. Ak k tomu pridáme aj zlú streľbu, nebolo to dobre. Potom ale nastal zlom a vlani v rýchlosti dokázala dokonca prekonať Gerekovú a dostať stratu pod minútu, čo rezultovalo v životné výsledky. Tie v ďalšej sezóne 16/17 ešte prekonala, ale najmä kvôli slabému prvému trimestru sa to v grafe neprejavilo.
 
U Terézie Poliakovej bol ako u jedinej badateľný každoročný posun v bežeckej forme, no v sezóne 2015/16 prišla stagnácia a v ďalšej dokonca zosun dole, takže bude musieť na tom pracovať. Na stíhacie preteky si môže dovoliť iba jednu chybu.
 
V sezóne 13/14 zaujímavo debutovala vtedy 19-ročná Ivona Fialková, ktorá bola v oboch svojich pretekoch rýchlejšia ako Chrapánová, Poliaková i Prekopová, no v ďalšej sezóne šla rapídne dolu a strata 2:19 nevyzerala dobre. V sezóne 2015/16 sa podobne ako sestra výrazne posunula dopredu. V záverečnom trimestri 16/17 rovnako ako jej sestra viackrát prekonala bežecké kariérne maximá, ale slabý úvod sezóny krivku grafu zabrzdil.
 
 

Rýchlosť streľby reprezentácie mužov (neaktualizované)

 
strelba cas muzi 15 16
 
Trochu menej podstatným faktorom ako presnosť streľby a bežecký čas je rýchlosť streľby. Aj tu vidíme jasnú dominanciu Pavla Hurajta, ktorý patril medzi najrýchlejších strelcov. Vo svojich posledných dvoch sezónach sa umiestnil v Top 10.
 
Zatiaľ čo v presnosti streľby Martin Otčenáš stagnoval, rýchlosť stúpala. V súčasnosti dokáže odstrieľať za 29-30 sekúnd, ešte tri sezóny dozadu mu to trvalo o štyri sekundy viac, čo pri štyroch streleckých položkách znamená nezanedbateľných 16 sekúnd. Aspoň v tomto ukazovateli sa Martin radí do širšej svetovej špičky.
 
Horšie je na tom Tomáš Hasilla, ktorý sa vlani zhoršil v presnosti aj rýchlosti streľby. Tento rok pokračoval v poklese rýchlosti. Rýchlosť dlhodobo nebola výsadou ani Mateja Kazára, no v sezóne 2015/16 dosiahol kariére maximum na 29,7 sek.
 
 

Rýchlosť streľby reprezentácie žien (neaktualizované)

 
strelba cas zeny 15 16
 
U žien je posledné štyri roky najrýchlejšou strelkyňou Jana Gereková, ktorá v tejto štatistike dokáže atakovať Top 20 a Top 10 ak rátame iba pretekárky s desať a viac štartmi.
 
S mladými reprezentantkami to vlani nebolo priaznivé. Za rýchlostrelkyňami výrazne zaostávali. V sezóne 2015/16 sa našťastie Poliaková, Chrapánová aj P. Fialková dostali späť do lepšej polovice pretekárok, keď sa zlepšili o tri až päť sekúnd. Všetky strieľali najrýchlejšie v kariére.